Ocieplanie domu zimą
Ocieplanie domu powinno być jednym z kluczowych etapów każdej budowy. Od ocieplenia zależą m.in. przyszłe oszczędności związane z ogrzewaniem domu. Jeśli nie wykonasz odpowiedniego ocieplenia w momencie prowadzenia prac budowlanych, z pewnością prędzej, czy później odczujesz tego skutki, a co za tym idzie, zdecydujesz się na wykonanie docieplenia. Z pewnością narazi cię to na większe koszty, w porównaniu z wykonywaniem ocieplenia na etapie prowadzenia prac budowlanych. Wykonując ocieplenie domu, warto zwrócić szczególną uwagę na ocieplenie tych miejsc, w których utrata ciepła jest największa.
Mowa tutaj przede wszystkim o ścianach zewnętrznych oraz poddaszu.
Na co zwrócić uwagę ocieplając dom zimą
Podobnie jak większość prac ogólnobudowlanych, również prace związane z ocieplaniem domu warto wykonywać poza sezonem zimowym. Sezon zimowy bowiem ma nam do zaoferowania bardzo zmienne temperatury i zróżnicowane warunki atmosferyczne. W tym czasie zdecydowanie trudniej jest zaplanować jakiekolwiek prace. Przeszkodą może okazać się marznący deszcz, śnieg, jak również wiatr i ujemne temperatury powietrza. Wykonanie ocieplenia nie jest jednak niemożliwe zimą. Jeśli zależy ci na tym, aby wykorzystać zimę do wykonania ocieplenia domu, musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.
Zima jest jedną z najbardziej nieprzewidywalnych pór roku. Sprawdzaj aktualne prognozy pogody i zawsze zabezpieczaj ocieplenie przed załamaniem pogody. Niezwykle ważne jest również prowadzenie prac zgodnie z dokumentacją techniczną materiałów, które wykorzystujemy do ocieplenia. Czytajmy uważnie zalecenia producenta w zakresie temperatur użytkowania stosowanych produktów m.in. klejów montażowych. Większość z nich swoją funkcję spełnia w temperaturach dodatnich od 5 do 25 stopni Celsjusza.
Na rynku pojawia się jednak coraz szersza gama produktów, które z powodzeniem można używać w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Są to m.in. zimowe kleje do montażu ocieplenia. Nigdy jednak nie stosuj ich w ujemnych temperaturach otoczenia. Wykonując ocieplenie zimą należy pamiętać, aby nie montować ocieplenia na przemarzniętych powierzchniach, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na właściwości kleju montażowego. Wykonując ocieplenie zimą należy wziąć pod uwagę nie tylko warunki atmosferyczne panujące w momencie wykonywania prac, ale również spadki temperatur w nocy, które mogą mieć wpływ na wydłużenie procesu schnięcia klejów montażowych.
Idealnym momentem na wykonywanie ocieplenia jest wiosna, wczesne lato oraz wczesna jesień.